Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Якщо президент України Володимир Зеленський має схильність бачити склянку наполовину повною, то, попри все, він, ймовірно, знайде певне полегшення в тому, що нова угода, підписана його віцепрем’єром у Вашингтоні, значно вигідніша за ту, яку йому пропонували два місяці тому у Білому домі. Про це в колонці для Daily Mail написав директор Інституту кризових досліджень в Оксфорді Марк Алмонд.
Володимир Зеленський
Він нагадав, що раніше президент Дональд Трамп наполягав на передачі США 500 мільярдів доларів в українських "рідкоземельних" та інших корисних копалинах у якості компенсації за надану військову допомогу. Проте підсумковий варіант угоди виглядає менш обтяжливим: Україна зберігає право власності на свої надра, а нові проєкти у сфері видобутку надр реалізовуватимуться на партнерських засадах — 50 на 50 з американською стороною.
Втім, каже Алмонд, навіть така угода поки що не має реальних перспектив запуску, адже жодних гарантій безпеки вона не передбачає. Дональд Трамп запевняє, що присутність американських підрядників на території України стане стримувальним чинником для Росії. Але українці з гіркотою зауважують: коли три роки тому в країні працювала Coca-Cola, це не завадило Москві розпочати повномасштабне вторгнення.
Фактична загроза залишилася: навряд чи хтось візьметься встановлювати нафтову платформу в Чорному морі, якщо існує ризик, що в будь-який момент над нею з’явиться дрон із бомбою, підкреслив експерт.
На думку Алмонда, ключове питання нині полягає в тому, чи зможе Трамп переконати Володимира Путіна сісти за стіл переговорів і піти на поступки. Однак риторика міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова залишається незмінно жорсткою: Москва вимагає визнання анексії Криму та окупованих частин Сходу України, заборони на вступ Києва до НАТО, а також — під прикриттям так званої "денацифікації" — придушення будь-якої критики Росії. Додатково Кремль хоче обмежити можливості ЗСУ отримувати чи виробляти сучасне озброєння.
У підсумку ситуація залежить від того, як складуться особисті відносини між Трампом і Путіним. Чи буде американський президент чинити тиск на Кремль — чи, навпаки, спробує змусити Зеленського прийняти принизливе перемир’я.
Поки що, каже Алмонд, позиція Трампа щодо Путіна виглядає непослідовною: одного дня він називає його "другом", а наступного — обурюється ракетними ударами по мирних містах.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що Трамп виставив Путіну умови щодо миру.
Новини