Все більше свідчень про те, що міський голова Києва Віталій Кличко мітить у президенти. Підтвердженням цього є останні його заяви. Зокрема, те, що Путін розуміє лише силу, і ми маємо об'єднатися з Європою та дати йому відсіч. Дані посили явно не політиків місцевого масштабу. Можливо, таким чином Кличко шукає собі підтримку за кордоном або шукає спонсорів за кордоном чи намагається захиститися від Офісу президента у питанні зміни закону про столицю та обмеження його повноважень, знайти собі лобістів у Європі... Які амбіції Кличка щодо президентства? Чи правильну він вибрав стратегію? Чи сприйме його народ, як кандидата у президенти? Чи може людина, яка замішана у низці скандалів у столиці, керувати країною? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Віталій Кличко. Фото з відкритих джерел
Кличко прагне використовувати тему політики, щоб уникнути відповідальності
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук вважає, що заяви Віталія Кличка насправді не повинні нікого дивувати. Тому що Кличко, відчуваючи проблеми всередині Києва, пов'язані із численними кримінальними скандалами, які стосуються його найближчого оточення, зокрема його заступників, очевидно в чергове намагається перевести цю тему в питання нібито політичного протистояння.
"Тобто очевидно, що він (Віталій Кличко – ред.) себе позиціонує, як загальнонаціональний, загальноукраїнський політик і, відповідно, всі дії проти нього в цьому контексті він прагне перевести в площину нібито політичного протистояння між ним та Офісом президента", – зазначив Петро Олещук.
При цьому політолог називає досить складним питанням те, чи є у Віталія Кличка якісь політичні перспективи.
"Загалом у Кличка були прекрасні перспективи стати президентом у 2014-му році, але тоді він від цього відмовився і обмежився посадою мера Києва. За цей час важко сказати, що його перспективи, як загальнонаціонального політика, суттєво посилилися. Тому що дуже багато було корупційних та інших скандалів. Тому, зрештою, я би не став казати, що у Кличка якесь там безхмарне політичне майбутнє на загальнонаціональному рівні. Але він прагне використовувати тему загальнонаціональної політики для того, щоб уникнути якихось відповідних обвинувачень на місцевому регіональному рівні. Тобто кожного разу, коли в Київській адміністрації починаються якісь корупційні скандали, Кличко починає робити якісь загальнополітичні чи навіть міжнародно-політичні заяви. Це робиться для того, щоб себе позиціонувати, як політика загальнонаціонального міжнародного масштабу і, відповідно, будь-які корупційні обвинувачення трактувати, як якісь там політичні переслідування", – говорить Петро Олещук.
Він додає, що насправді навряд чи Віталія Кличка ми можемо розглядати саме зараз як якогось великого конкурента для Володимира Зеленського, просто тому, що він політик, все ж таки, більшою мірою локальний, регіональний.
"Нехай Київ – це найбільше місто України, але все одно це не загальнонаціональний рівень і не можна сказати, що в нього є потужна політична партія чи якась потужна підтримка в регіонах. Тому, я думаю, що це просто гра, сенс якої полягає у тому, щоб залучити до всієї цієї історії не лише українських, але й іноземних політиків і, відповідно, шукати в них захисту від того, що будуть і далі посилюватися переслідування корупційних схем в Київській міській адміністрації", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Кличко радше виглядає, як збитий льотчик
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко так прокоментував ситуацію:
"Віталій Кличко справді давно балансує між роллю столичного голови й політика національного масштабу. Його нещодавні заяви – про необхідність об’єднання з Європою, демонстрацію сили перед Путіним – виходять за межі компетенції міського голови. Це типова риторика претендента на вищу державну посаду. Очевидно, що Кличко намагається повернутися у велику політику".
Щодо того, чи є у Віталія Кличка президентські амбіції, то, на думку Ігоря Петренка, без сумніву є. Політик із таким міжнародним іміджем, як у Кличка, та з досвідом керівництва найбільшим містом України, розглядає себе як альтернативу чинному політичному істеблішменту. Крім того, його риторика – патріотична, проєвропейська, без різких випадів у бік Заходу – відповідає очікуванням частини західної аудиторії. Це дозволяє припустити, що заява Кличка спрямована не лише на внутрішнього виборця, а й на пошук зовнішньої легітимації та, можливо, фінансово-політичної підтримки за кордоном.
"Чи правильну він (Віталій Кличко – ред.) обрав стратегію? Стратегія Кличка – зробити ставку на: 1) міжнародний імідж – герой Майдану, проєвропейський мер; 2) наратив "незалежного політика", що протистоїть владі; 3) персональний бренд, пов’язаний із силою та рішучістю. Але ця стратегія має суттєві ризики. По-перше, рейтингова вразливість. Кличко вже давно не є фігурою всенаціонального масштабу з високим рівнем довіри. Його рейтинги – регіональні, слабко представлені за межами Києва. По-друге, скандали. Його оточення неодноразово фігурувало в корупційних розслідуваннях. Хоча сам Кличко зазвичай дистанціюється від відповідальності, імідж "господаря столиці" суттєво постраждав. По-третє, втома виборця. Навіть у Києві, де Кличко має певний адміністративний ресурс, рівень підтримки знизився, а критика за інфраструктурні проблеми, забудови та транспортні колапси посилюється", – зазначив експерт.
Щодо того, чи сприйме Кличка народ, як кандидата в президенти, то за словами Ігоря Петренка, загальнонаціонального запиту на Кличка, як лідера, наразі немає.
"Його образ "спортивного героя" і "мера-міжнародника" не трансформувався в образ ефективного державника. У країні, яка переживає війну, лідером має бути особа, що символізує не лише патріотизм і боротьбу, а й ефективне управління та глибоке розуміння державної безпеки, економіки, дипломатії. Кличко наразі таких компетенцій публічно не продемонстрував", – прокоментував експерт.
Ігор Петренко вважає, що активізація Кличка саме зараз невипадкова. Перше – ймовірно, це спроба: убезпечити себе від наступу з боку влади, зокрема – спроб переглянути закон про столицю. Друге – послати сигнал Заходу, що він є опонентом централізації влади та представником проєвропейського табору. Третє – позиціонувати себе як "запасний аеродром" для певних політичних або фінансових груп у разі посилення турбулентності у владі.
"Наразі Віталій Кличко радше виглядає, як збитий льотчик: його політична вага обмежена Києвом, скандали завдали шкоди іміджу, а національного попиту немає. Водночас – не варто списувати його повністю. За умови суттєвої політичної кризи, зменшення впливу центральної влади або несподіваних подій, як то вибори, урядова ротація, новий етап війни, Кличко може стати ситуативним гравцем, але не більше. Його час минув, як і багатьох політиків старої формації", – підсумував Ігор Петренко.
Більш вірогідною є ставка Кличка на місцеві та парламентські вибори
Політолог Володимир Цибулько зазначив, що політична активність Віталія Кличка справді помітно зросла: він знову нагадав про себе на всеукраїнському рівні, з’явившись на конгресі Європейської народної партії – найвпливовішого правоцентристського об’єднання в ЄС.
"Хоча в медіа лунають припущення про його (Віталія Кличка – ред.) потенційні президентські амбіції, більш імовірною видається ставка на місцеві та парламентські вибори. Як голова партії "УДАР" і чинний мер Києва, Кличко прагне зміцнити свої позиції в столиці й повернути фракцію до Верховної Ради. Його участь у міжнародних заходах демонструє спробу наново артикулювати "європейський" бренд УДАРу, який втратив помітність на тлі домінування нових політичних сил. До того ж Кличко – голова Асоціації міст України, тому треба ще давати певні посили місцевому самоврядуванню. На тлі фрагментації політичного поля Кличко може спробувати сформувати коаліцію навколо своєї партії – принаймні в Києві та великих містах", – прокоментував політолог.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Ткаченко вибухнув критикою: вимагає вирішення проблем у Києві, не чекаючи Кличка.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.