Колишній головнокомандувач, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний є лідером кількох можливих варіацій під час виборів президента України. Варто зазначити, що це перше соціологічне дослідження, проведене з початку широкомасштабного вторгнення РФ, яке демонструє електоральні симпатії українців під час повномасштабної війни. Про що говорить дане дослідження? Чи можна сказати, що, якщо так станеться і вибори в Україні відбудуться у 2025 році, то їх доля фактично вирішена? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Вибори в Україні. Фото: з відкритих джерел
Високий рейтинг Залужного відповідає установці виборців на захист
Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак зазначив, публікація електоральних рейтингів в умовах воєнного стану – певним чином є провокаційним викликом та свідченням початку повернення великої політики в інформаційний простір.
"З одного боку, говорити про вибори в умовах щоденних дронових і масованих ракетних ударів, просування російських військ на Сході України та нової загрози на запорізькому напрямку, можливого припинення західної допомоги – є, м’яко кажучи, ризикованою справою, здатною згенерувати внутрішньополітичні конфлікти. Повернення політичного дискурсу в інформаційне поле в умовах загрози самої державності та безпеці населенню виглядає як самопослаблення і фатальна помилка. З іншого боку, Україна є країною демократії та плюралізму і обговорення політичних процесів є нормою, адже жодна влада не вічна і буде потребувати підтвердження мандата довіри або поступиться новій. Спостерігається певна активізація у політичних колах, будуються стратегії комунікації для старих і нових політиків та формуються плани на майбутнє у випадку успіху мирних ініціатив, призупинення воєнних дій, а значить і оголошення виборів у 2025 році", – говорить експерт.
Олег Постернак наголошує, зараз можна говорити про лише певні стартові очікування виборців.
"По-перше, високий рейтинг колишнього головкома Залужного відповідає установці виборців на захист та сподіванням, що саме вихідець з військових кіл забезпечить пріоритетність задач оборони країни у подальшому. Однак, сам Залужний ніяк не коментує свої політичні амбіції, однак вихід книги про нього "Залізний генерал", інтерв’ю одному з провідних інтернет-видань із заявою про Третю світову, виступи на різних міжнародних заходах і форумах, що дозволяють бути присутнім в інформаційному просторі говорять про реалізацію комунікативної стратегії з боку екс-головкома. По-друге, зрозуміло, що якась частина виборців підтримує і нинішнього президента Зеленського, адже з ним може асоціювати подальше відновлення країни, євроінтеграція та успішна зовнішня політика. Однак, на рейтинг Зеленського буде суттєво впливати фінал війни та наскільки Банковій вдасться пояснити українському суспільству, що вважати "перемогою" України у війні", – зазначив керівник Центру політичної розвідки.
Він додав, проблема Зеленського в тому, що опоненти спробують з нього зробити головного винуватця повномасштабного вторгнення і зіграти на асоціаціях його персони із воєнними лихоліттями. Команда нинішнього президента, вважає політтехнолог, буде також продумувати, певні позитивні комунікативні ходи (реформування ТЦК, "Вовина тисяча", недопушення мобілізації 18-25-річних, показова боротьба за корупцією в певних відомствах тощо).
"По-третє, варто звернути увагу, що електоральні уподобання під час воєнного стану і після завершення війни – це два неспівмірні світи. Цілком можлива поява певного "джокеру", на полі Порошенка ще може "вистрілити" Притула та Білецький. Буданов акцептує на собі довіру та успішну діяльність в рамках інституції ГУР МО, Разумков популярний серед певної частини виборців певних регіонів, Арестович поки є лише блогерським проєктом без системно продуманого політичного позиціонування. У "старих політиків" (Порошенко, Тимошенко, Бойко) більше проблем, адже їм буде заважати високий антирейтинг та бажання суспільства бачити нових політиків", – констатував Олег Постернак.
Вже завтра суспільно-політичні тренди можуть змінитися на 180°
Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян зазначив, перше, на що варто звернути увагу, так це на те, що дане дослідження говорить про те, що запах виборів в повітрі вже набрав такої інтенсивності, що ми бачимо вперше за часи повномасштабного вторгнення проведення електорально-соціологічного дослідження. Не дивлячись на те, що воно не показує наразі зовсім нічого, тому що під час війни електорально-соціологічні дослідження не проводяться не просто так. А тому що ситуація не передбачає наявності електорального процесу.
"Запитувати людей, а за кого проголосуєте, якщо вибори будуть цієї неділі – це приблизно так само, як в голод питати у людей, а, щоб ви обрали на вечерю: лосось чи червону ікру? Ні першого, ні другого не буде. Так само, як і тут вибори наступної неділі не відбудуться. І тому говорити про те, що ці симпатії нам показують реальний результат не доводиться. Можемо подивитися рейтинги річної давнини, дворічної давнини, кого міряли в рейтингах симпатій українців, а не електоральних і ми побачимо, що перша п'ятірка фаворитів виглядає значно інакше. Наразі це дослідження говорить лише про декілька речей. Перше – ціла низка суб'єктів всерйоз готуються до виборів. Друге – в суспільстві є запит на інших нових лідерів, що є характерною рисою взагалі нашої електоральної демократії в якій міжвиборчі механізми суспільної участі в політичному житті є малоефективними чи навіть недієвими. А всі сподівання в суспільстві завжди покладаються виключно на виборчий процес зміни одних на інших. Ми залишаємось вірними цій своїй традиції. Третє – це говорить про те, що суспільство не впадає в крайнощі з точки зору політичних симпатій. Ми бачимо, що є критичний погляд на всіх лідерів", – зазначив Олег Саакян.
Він зауважив, що також замірювання подібних рейтингів завжди несе в собі одну велику маніпуляцію, пов'язану з тим, який рейтинг ми міряємо. Зеленського, наприклад, Залужного, Буданова, як кандидатів в президенти, як діючих діячів – верховного командувача, посла, керівника розвідки? Чи як просто суспільно-політичних акторів або суб'єктів? Це будуть три різних рейтинги, в залежності від того, куди ми їх міряємо. Так само як і кандидатом в президенти чи лідером політичної сили.
"Очевидно, ми не знаємо, який буде запит, в який момент відбудуться вибори. Ми не знаємо, яка буде безпекова і геополітична ситуація на той момент, який буде, зрештою, запит українського суспільства. Тому на сьогоднішній день такі соцдослідження нам не говорять майже нічого з точки зору реально як плину, так результатів майбутніх виборів. Вони лише фіксують ситуацію наразі з точки зору певних суспільно-політичних трендів і, знову ж таки, які можуть завтра змінитися на 180°. Так само як і вчора вони могли бути абсолютно інакшими", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" — навіщо Зеленський представив План внутрішньої стійкості: до чого є питання.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.