Головна Статті Політика України 2025 ТОП-5 чиновників, які працюють незважаючи на кримінальні справи – хто вони та чому їм можна
commentss Cтатті Всі новини

ТОП-5 чиновників, які працюють незважаючи на кримінальні справи – хто вони та чому їм можна

Чиновники, які ходять під криміналом, продовжують працювати, і на це є кілька можливих причин

сьогодні, 06:32
Поділіться публікацією:








Рівень корупції під час війни в Україні продовжує зростати, що відзначається навіть на побутовому рівні та визнається у соціологічних опитуваннях. І тим більше кричущим виглядають факти, коли високопосадовці, викриті в корупційних чи інших кримінальних діях, не лише виходять "сухими з води", а й навіть не залишають своїх постів та посад.

ТОП-5 чиновників, які працюють незважаючи на кримінальні справи – хто вони та чому їм можна

Чиновники, які ходять під криміналом

"Коментарі" вивчили біографії та обставини справ 5 подібних держслужбовців.

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова – загрожує 12 років ув'язнення

розпочав процедуру ліквідації банку. Однак ФГВФО не обмежився цим, але й вирішив довести через суд, що в банкрутстві банку винне його керівництво, яке видало ці кредити на власні компанії. Керівництво Фонду тим самим по суті вступило на "стежку війни" з НБУ, адже у 2013 році Катерина Рожкова працювала в "Платінумбанку" заступником голови правління, а в 2014-2015 роках виконувала обов'язки голови фінустанови, тобто була в числі 12 топ-менеджерів банку, які й вивели 1,1 млрд. грн. із "Платинумбанку". 

Судові перипетії тривали понад 3 роки — у 2020 році ФГВФО звернувся з позовом до Господарського суду Києва, в якому просив стягнути з екс-керівництва "Платінумбанку" 1 млрд 477 млн 708 тис. грн. Однак Господарський суд, а потім і Північний апеляційний суд відхилили позов і лише рішення Верховного суду України 28 липня 2021 року зобов'язало суди нижчої інстанції прийняти позов до розгляду. І лише 12 червня Північний апеляційний суд задовольнив позов (текст рішення суду прихований), зобов'язавши цим колишнє керівництво "Платінумбанку" виплатити майже 1,5 млрд грн., у тому числі і Катерину Рожкову, а в липні інформація про неї потрапила до Реєстру боржників.

Хоча сама перший заступник голови НБУ згодом оскаржила рішення через Верховний суд України, у рамках виконавчого провадження №72392283 відбувається продаж її майна. Втім, за версією ФГВФО, виконання рішення суду відбувається надто повільно і Фонд подав скарги на бездіяльність виконавця до Господарського суду Києва, що розглядатимуть 5 червня.

Однак ситуація з виведенням цих 1,1 млрд. грн. не така проста, наприклад, за версією Національної поліції України "всупереч цільовому призначенню, частина кредитних коштів спрямовувалась на погашення кредитних зобов'язань підприємств перед ПАТ "Фінбанк", а частина коштів спрямовувалась на рахунки нерезидента Carosan Trading LTD (Рига, Латвія), що не було передбачено умовами кредитних договорів". Про це йдеться у судових документах у рамках кримінального провадження №12015100000000334 від 10 квітня 2015 року, в якому екс-керівництво банку проходять як підозрювані в шахрайстві та заволодінні майном шляхом зловживання службовим становищем. А це, між іншим, 12 років позбавлення волі. Щоправда останній судовий документ у рамках цього провадження датується січнем 2023 року.

Перший заступник КМДА Микола Поворозник – під терміном з 2020 року

Ще один перший заступник, правда не НБУ, а голови КМДА – Микола Поворозник, також явно заплутався у своїх взаєминах із законом, що, проте, не заважає йому продовжувати обіймати свою посаду.

Як писали "Коментарі", 15 квітня 2025 року у нього нібито стався обшук НАБУ через можливі розкрадання при ремонті госпіталю ветеранів у Києві на суму 1,1 млрд грн, коли ціни на будматеріали могли бути завищені в середньому в 2,4 рази. А через 2 тижні стосовно нього відкрили кримінальне провадження за зловживання владою.

Ймовірно, те, що відбувається, є частиною "війни" між КМДА на чолі з Віталієм Кличком та КМВА на чолі з Тимуром Ткаченком за владу та повноваження у столиці, які прес-служба Київміськради розрізняє чітко. Зокрема, КМДА не визнає звільнення Миколи Поворозника з посади першого заступника голови саме "громадянської" адміністрації столиці.

Загалом до відсторонення від своєї посади Миколі Поворознику не звикати – так, у квітні 2020 року він уже відсторонювався від своєї посади за нібито отримання хабара у 125 тисяч доларів. Передача підношення здійснювалася через посередника, але за 11 місяців чиновник повернувся до свого кабінету.

Тим не менш, те, що першим заступником мера столиці є людина з таким корупційним шлейфом та бекграундом, виглядає дуже дивно. Щоправда, вироків суду щодо нього, на відміну від Катерини Рожкової, навіть не кримінальних, поки що немає.

Народний депутат Микола Тищенко – загрожують 5 років за побиття та викрадення військового

Народний депутат України Микола Тищенко давно викликав обурення своєю поведінкою, яку вважали негідною для парламентаря, і мав скласти депутатський мандат . Але лише влітку 2024 парламентарій можна сказати докотився до криміналу.

Так, здійснюючи так звану "боротьбу з шахрайськими кол-центрами" у Дніпрі, 21 червня 2024 року Микола Тищенко зі своїми охоронцями незаконно затримав екс-військовослужбовця ЗСУ та завдав йому тілесних ушкоджень . Незважаючи на заклики скласти мандат , парламентар цього і не подумав зробити, отримавши підозру та домашній арешт. Втім, останній був зовсім недавно, 12 травня, пом'якшений з цілодобового до нічного, тобто ні про який звільнення з Верховної Ради вже не варто й говорити.

Євген Мецгер – бити журналістів безкарно

У жовтні 2021 року у приміщенні державного "Укрексімбанку" стався напад на знімальну групу програми "Схеми" під час зйомки інтерв'ю з головою правління банку Євгеном Мецгером. Останній наказав охороні відібрати та знищити запис, але останній з'явився пізніше у вільному доступі.

Результатом стало відкриття кримінального провадження за статтями про протидію професійної діяльності журналістів (стаття 171 КК України) та нанесення побоїв (стаття 126 КК України) щодо самого Мецгера та двох співробітників безпеки банку.

Майже через рік, у вересні 2022 року Євген Мецгер отримав покарання у вигляді 3400 гривень штрафу, а в листопаді став головою правління ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" (вид діяльності – кредитування, статутний фонд – 70 млрд грн.) і яке очолює досі.

Слово "приватне" у назві компанії не повинно дурити, адже 100% власником компанії за даними аналітичного сервісу YouControl є Міністерство фінансів, тобто, по суті, підприємство є державним. Те, що після скандалу топ-менеджер державного "Укрексімбанку" перейшов у державну компанію, чітко говорить про ставлення влади до "вини" Євгена Мецгера у пригоді з журналістами.

У березні 2025 року Київський апеляційний суд закрив справу про напад на журналістів через закінчення строку давності, тим самим позбавивши самого Євгена Мецгера кримінального покарання, яке загрожувало йому позбавленням волі на строк до 5 років.

Регіональний вимір – мер Одеси Геннадій Труханов під судом майже 9 років

Міський голова Одеси з 2014 року Геннадій Труханов майже ось уже 9 років перебуває у підвішеному стані через "справу заводу Краян". Таку назву отримало розслідування НАБУ та САП навколо купівлі мерією будівлі однойменного заводу за 185 млн грн. для потреб складу міськадміністрації, що розширився. За версією слідства, будівля була куплена у фірми, яка до того придбала її за 11,5 млн грн., тобто відбулося явне завищення ціни.

Але незважаючи на розслідування, що тягнеться вже майже 9 років (з листопада 2026-го), ясності зі справою досі немає – так, у березні 2021-го його передали до Вищого антикорупційного суду, у 2023-му Геннадій Труханов вніс заставу, а в січні 2024 року. Тим не менш, більше жодних дій у цій справі поки що так і не відбулося.

Кумівство та регіональний фактор – чому одіозні чиновники не звільняються

Але чому з урахуванням скандалів, кримінальних справ, і навіть у декого, хто набув чинності вироків судів, чиновники продовжують займати місця у своїх високих кабінетах? "Коментарі" знайшли кілька варіантів відповіді на це питання.

1) Кумівство з владою – цей варіант став найбільш поширеним у скандальних ситуаціях нашого ТОПу

Так, народний депутат України Микола Тищенко є кумом голови Офісу президента України Андрія Єрмака, який називається чи не "сірим кардиналом" влади. Останній офіційно визнав , що хрестив сина народного обранця, але наголосив, що це було багато років тому, і він не підтримує з ним стосунків і не схвалює його вчинків. Але незважаючи на публічність таких висловів, ймовірно, повністю від спілкування з кумом та його підтримки Андрій Єрмак все ж таки не відмовився.

Схожа ситуація і у Євгена Мецгера, чия дружина Юлія, як стверджує Цензор.нет, є кумою екс-актриси "95 кварталу" Олени Кравець. Остання була постійною партнеркою Володимира Зеленського на знімальному майданчику ТВ-шоу та адміністративним директором "Студія Квартал-95".

Втім, факт особистого знайомства та дружби Олена Кравець та Юлія Мецгер ніколи не приховували, регулярно відзначаючи один одного на особистих фото як мінімум із 2017 року.

2) Дружба з владою – коли чиновник їх влаштовує

Необов'язково бути кумом когось із влади, щоб її влаштовувати, досить просто з нею дружити та бути зручним.

Так, "Коментарі" писали, що Микола Поворозник цілком влаштовує ОПУ на посаді першого заступника голови КМДА, може навіть стати новим "смотрящим" за столицею після втечі Дениса Комарницького. Причина такої поблажливості саме полягає в кількості кримінальних справ, відкритих проти чиновника, адже у влади з'являється важіль впливу на нього. Та й підтримкою самого мера Віталія Кличка, щоправда, багато в чому вимушеної, Микола Поворозник продовжує користуватися.

Складніша ситуація з першою заступником голови НБУ Катериною Рожковою, яка займає це крісло майже 7 років — з червня 2018-го. За даними джерел "Коментарів", її стійкість у центральному банку пояснюється заступництвом екс-глави Адміністрації президента Петра Порошенка – Бориса Ложкіна.

Зауважимо, що справді, саме за часів керівництва Ложкіним АП України кар'єра Катерини Рожкової розвивалася дуже успішно – прийшовши до НБУ у 2015-му році, вже у січні наступного року вона стала в. о. заступника голови Нацбанку А від приставки вона позбулася в жовтні, через 2 місяці після відставки Бориса Ложкіна.

Як стверджують джерела "Коментарів", Борис Ложкін був нібито співвласником "Платінумбанку", в якому до роботи в НБУ працювала Катерина Рожкова, і банкрутство якого їй ставлять у провину. Справді, за даними "Української правди", як мінімум, у 2016 році голова АП України активно представляв інтереси власника банку Бориса Кауфмана у тютюновому бізнесі останнього – компанії "Мегаполіс" (нині "Теддіс Україна") і яку пов'язували з російським бізнесом.

Водночас справи Бориса Ложкіна після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах спочатку були непростими. Як стверджував бізнесмен Ігор Коломойський, навесні 2019 року екс-глава Адміністрації президента Петра Порошенко ховався в Ізраїлі та просив його допомоги з налагодження стосунків із новим президентом.

Хоча з того часу відносини у самого Ігоря Коломойського з Володимиром Зеленським зіпсувалися, Борис Ложкін із главою держави схоже почувається впевнено. Так, президента неодноразово помічали на заходах, організованих за участю Єврейської конференції України, наприклад, на зустрічі з лідерами світових єврейських спільнот. При цьому президент конференції Борис Ложкін не втрачає можливості заявити про свою лояльність глави держави, тому відносини у них після весни 2019 року і справді помітно покращилися.

3) Регіональний фактор – продовжує відігравати роль

Дещо осторонь стоїть ситуація з мером Одеси Геннадієм Трухановим, оскільки його випадок має двоїстий характер. Так, за словами політичного експерта Олега Постернака, регіональні еліти стали значною силою після місцевих виборів 2020 року і навіть за умов військових державних адміністрацій продовжують мати значну вагу, і це треба враховувати.

"У політичній практиці давно повелося, що ті чи інші розслідування, у тому числі корупційного характеру, завжди використовувалися як аргумент непрямого впливу та забезпечення максимальної лояльності. Механізми усунення мерів прописані у законодавстві, і це широка практика. Наразі рішення про усунення сільського, селищного, міського голови може бути прийняте слідчим суддею з метою недопущення протиправної перешкоди кримінальному провадженню", — зазначає експерт для "Коментарів", говорячи про можливий вплив справи проти Труханова.

Разом з тим Олег Постернак зазначає, що і в цих умовах багато мерів мають високий рівень політичної довіри, показавши організованість і зосередженість у вирішенні повсякденних проблем мешканців через повітряні атаки РФ, розселення постраждалих, забезпечення соціальної допомоги, відновлення пошкодженого житла тощо. Центральній владі складно протидіяти мерам міст із великим населенням, але подібні кейси є, зокрема, Чернігів.

"Тому, враховуючи обсяг впливу мерів і регіональних еліт після реформи децентралізації, безумовно позитивний шлейф від діяльності деяких голів громад у складний період війни, рівень довіри та популярності на місцях стає очевидним, що представники місцевого самоврядування – це потенційно серйозна політична сила, яку Банкова хотіла б тримати у фарватері своїх інтересів. війни влада змушена враховувати інтереси інших груп.

Тим часом, незважаючи на зростання корупції, українські чиновники постійно отримують прибавку до заробітної плати і обходяться українцям все дорожче .



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/ua

Новини