Рубрики
МЕНЮ
Недилько Ксения
Незважаючи на 5-кратне зростання видатків держбюджету на зарплати чиновникам, і те, що середня оплата праці держслужбовців сьогодні майже втричі більша за середній доход по країні, деякі українські топ-чиновники офіційно продовжують перебувати в тіні своїх дружин, поступаючись їм у доходах. "Коментарі" склали рейтинг того, хто з українських топ-чиновників у матеріальному сенсі поступається своїм другим половинам, принаймні офіційно.
Фото: колаж порталу "Коментарі"
Один з віце-прем'єрів України з вересня 2024 року, а до того заступник голови Офісу президента України Олексій Кулеба, також у плані доходів поступається дружині Галині, правда не так вже й сильно – на 747 тисяч гривень його зарплати у 2024-му році , дружина заробила 1 млн 757 тис. грн. Причому 93 тисячі з доходу дружини віце-прем'єра припадають на продаж державі електроенергії за "зеленим тарифом".
Галина Дмитриченко-Кулеба зайнялася бізнесом порівняно недавно, зареєструвавши ФОП у сфері діяльності права у жовтні 2023 року. До цього часу дружина майбутнього віце-прем'єра працювала адвокатом у різних компаніях, зокрема, у Smart solutions law group .
Загалом за 2024 рік нинішній аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль заробив трохи більше 1,5 млн грн., у тому числі 955 тисяч, працюючи головою Фонду держмайна, 391 тисячу вже як голова АПК з 5 вересня та 170 тисяч від продажу нерухомості.
А ось дружина міністра Ксенія як підприємець отримала дохід 3 млн 411 тис. грн., які їй приніс власний ФОП, зареєстрований ще у травні 2018 року. Як і Анастасія Федорова, Ксенія Коваль займається бізнесом у сфері дизайну, але не одягу, а інтер'єру.
Дружині міністра належить Koval Studio Design, яка, як каже сайт студії, працює понад 14 років і має в портфоліо близько 200 реалізованих дизайн-проектів будинків, квартир, офісів та інших об'єктів нерухомості.
"Цифровий" віце-прем'єр-міністр України Михайло Федоров також не є головним годувальником у своїй родині – за зарплати чиновникау 2024-му році в 1 млн 126 тис. грн. його дружина Анастасія заробила більш ніж у 4 рази більше, 4 млн. 838 тис. грн. Ці доходи дружині віце-прем'єра приніс її ФОП, через який вона торгує в Інтернеті.
Як розповідав сам Михайло Федоров, його дружина раніше працювала викладачем IT-англійської мови, а з 2019 року створила свій власний бренд одягу Cover Apparel, який, ймовірно, і продає через ФОП, який вона заснувала в липні 2019 року. Сам бренд був зареєстрований на ім'я дружини віце-прем'єра в грудні 2021 року.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль аж ніяк не є найбагатшим у власному уряді, більше того, його дружина Катерина заробила у 2024 році близько 8,5 млн грн., що у 7,3 рази більше ніж глава Кабміну (1 млн. 160 тис. грн.). Доходи дружини глави уряду принесли зарплата у ПП "Кадіс юа", що належить їй, — 24 000 гривень (2000 гривень на місяць), 7 млн 464 тис. грн. грн. від заняття бізнесом та 994 тисячі від продажу нерухомості.
За даними з відкритих реєстрів, Катерина Шмигаль зареєстрована як ФОП, що займається посередництвом у продажу товарів, і власниця ПП "Кадіс юа" (діяльність – оренда нерухомості, статутний фонд – 30 млн грн). І ось із цими самими 30 мільйонами гривень виникає цікаве питання – НП було створено у січні 2024 року і коштів на його відкриття у подружжя Шмигалів просто не було.
Так,за даними декларації про доходи прем'єр-міністра за 2023 рік, з дружиною у них було 352 тисячі доларів (близько 14,8 млн грн.) та близько 278 тисяч гривень. При цьому в декларації за 2024 ті самі 352 тисячі доларів подружжя Шмигалів на місці, тобто звідки у дружини прем'єра взялися 30 млн грн., щоб внести їх до статутного фонду ПП "Кадіс юа" – незрозуміло.
З погляду традиційного східного менталітету, в якому чоловік однозначно сприймається як глава сім'ї та "добувач", ситуація з головою НКЦПФР України Русланом Магомедовим, ймовірно, виглядає дуже неприємно. При більш ніж добрій заробітній платі в 1,9 млн грн. за 2024-й рік, чим не може похвалитися жоден міністр в Україні, він все одно більш ніж уп'ятеро поступається своїми доходами цивільній дружині Євгенії Грищенку. Остання лише у вигляді зарплати за 2024 рік отримала 10 млн 532 тис. грн., та ще 1 млн 41 тис. грн. виручила від погашення облігацій внутрішньої державної позики.
Зауважимо, що джерелом такої щедрої зарплати приблизно 250 тисяч доларів на рік або понад 20 тисяч на місяць (при середньому курсі долара 2024-го 42 гривні), є ТОВ "Інвестиційний капітал Україна". Зазначимо, що за даними аналітичної системи YouControl, весь дохід ТОВ за 2024 рік склав 19,1 млн грн., тобто більшу частину доходу фірми просто віддали одній співробітниці.
Але куди цікавіше, що собою представляє те саме ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" — це частина групи компаній ICU, яка працює (такий збіг), на ринку цінних паперів, інвестиційних та банківсько-фінансових послуг. Власниками групи компаній є Макар Панесюк та Костянтин Стеценко.
Зауважимо, що і ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" та ICU фігурують у низці кримінальних проваджень, наприклад, за № 72023000500000006. Так, ТОВ підозрюється у відмиванні злочинних доходів та привласненні майна, що лише за 2022 рік принесло їм 630 млн грн. В цілому ж може йтися про 950 млн грн., які компанія заробила на виведенні доходів від ОВДП, які належали російським банкам, ліквідованим у 2022-му році. Цінні папери повернулися державі, а ось доходи пішли у ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" та банк "Авангард", що також входить до складу ICU.
Ці обставини ставлять серйозне питання – за що громадянська дружина голови НКЦПФР України Руслана Магомедова отримує таку велику зарплату, а шукати відповіді на неї, схоже, варто вже правоохоронцям.
Міністр оборони України Рустем Умеров стоїть трохи особняком у списку урядовців, так, з одного боку, його загальний дохід за 2024-й рік у 4 млн 923 тис. грн. виглядає майже в 3 рази більше від доходу дружини Лейли в 1 млн 843 тис. грн. Але водночас при зарплаті голови МО 1 млн 623 тис. його дружина заробляє більше, оскільки 3,3 млн. грн. Рустем Енверович заробив продажу деяких цінних паперів. Щоправда, які саме цінні папери чи корпоративні права продав міністр оборони, незрозуміло, адже за деклараціями 2023-2024 років він володіє 100% ТОВ "Компанія Блек Сі", управління яким він передав, але їхня вартість дорівнює лише 500 тисячам гривень.
Цікаво, що зарплату дружина міністра отримує в американському інвестиційному фонді Astem Ventures Inc, на сайті якої компанія позиціонується як серйозний інвестфонд, що працює з 1991 року. Компанія має інтереси на ринку нерухомості, бізнес-консалтингу, цінних паперів і працює на ринках, що розвиваються.
Цікаво, що ще до потрапляння до Міноборони Рустем Умеров займався бізнесом і серед його бізнесових структур відомі:
ТОВ "Астем" (код – діяльність головних офісів компаній, статутний фонд – 50 000 гривень), яким керує нині Рефат Умеров, можливо, родич голови МО;
Благодійний фонд "Астем фаундешен" — на сайті фонду Рустем Умеров прямо вказується як співзасновник фонду, а останній є підрозділом групи компаній Astem, пов'язаною із головою оборонного відомства України.
Іншими словами, американський інвестиційний фонд Astem Ventures Inc у якому отримує зарплату дружина міністра, швидше за все є частиною сімейного бізнесу подружжя Умерових. До нього також входить американська Petcube, Inc, акціями якої володіє сам Рустем Умеров і які він передав в управління вже згаданій ТОВ "Астем".
До речі, Astem Ventures Inc і Petcube, Inc зареєстровані в американських штатах Флорида і Делавер відповідно, які завдяки спрощеному режиму оформлення бізнесу та оподаткування є внутрішніми "офшорами" в США, але юридично такими не вважаються. Як результат, реєструвати компанії в обох штатах полюбляють не лише громадяни США.
Як писали "Коментарі" , з початком повномасштабної російської агресії українські чиновники стали обходитись бюджету та платникам податків у 5 разів дорожче ніж у 2021-му.
Новини