Головна Статті Політика України 2024 Охматдит, Микола Тищенко, поховання військових, корупція навколо мобілізації та інше – якими скандалами запам'ятається українцям 2024 рік
commentss Cтатті Всі новини

Охматдит, Микола Тищенко, поховання військових, корупція навколо мобілізації та інше – якими скандалами запам'ятається українцям 2024 рік

2024 рік став для України часом резонансних скандалів та громадського обурення. Від гучних заяв про корупцію в мобілізаційній системі до розслідувань про зловживання в «Охматдиті»

1 січня 2025, 11:20
Поділіться публікацією:

2024-й рік запам'ятається українцям багатьма подіями, і не останнє місце в цьому списку займуть скандали, які спалахували в інформаційному просторі. І незважаючи на масштабне вторгнення РФ в Україну, що триває третій рік, місце знаходиться і цілком "мирним" скандалам, ніяк з війною незв'язаним.

Охматдит, Микола Тищенко, поховання військових, корупція навколо мобілізації та інше – якими скандалами запам'ятається українцям 2024 рік

Мобілізація, поховання та Охматдит: топ-скандали

"Свобода слова" для обраних

Кінець травня 2024 року ознаменувався гучним скандалом у державних ЗМІ. У державному інформаційному агентстві "Укрінформ" звинуватили, на той момент уже колишнього гендиректора Олексія Мацуку, запровадження "темників" , тобто прямих вказівок з боку влади, як вести інформаційну політику. Також поширювалися плани правильного висвітлення подій, небажані люди та теми для появи на сторінках ЗМІ.

У результаті з початком 2024 року з редакції УНІАН почали масово звільнятися співробітники – всього їх набралося 45 осіб, у тому числі 30 людей пішли за 3 місяці. Заступниця гендиректора і куратор майже всіх творчих редакцій Марина Сінгаєвська, яка пішла тоді ж, у січні на зустрічі з послами країн G7 розповіла про ситуацію в "Укрінформі". Про те, що журналістів змушують працювати за темниками. Після цього в Офісі президента почали думати, як вийти сухими з води та вирішили звільнити Мацуку.

Втім, як і передбачали "Коментарі" експерти , особливої реакції на цей скандал не було.

Падіння Миколи Тищенка

Якби в Україні була номінація "людина скандал року", народний депутат Микола Тищенко був би безперечним фаворитом усі роки своєї каденції. Проте схоже, що 2024 рік став заходом його скандальної кар'єри.

Так, 21 червня у Дніпрі нардеп здійснював, як він заявив, "рейди на шахрайські колл-центри", під час якого його охорона напала на молоду людину, яка виявилася ветераном війни. Цього разу реакція була миттєвою і вже 25 числа політику повідомили про підозру за фактом незаконного позбавлення волі людини, скоєну за попередньою змовою групою осіб.

У грудні кримінальна справа стосовно нардепа потрапила до суду і хоча за санкціями злочину, що йому інкримінується, Тищенку загрожують до 5 років позбавлення волі, засідання суду він просто проігнорував .

Відновлення Охматдиту – сотні мільйонів на дітях

Мабуть, найрезонанснішим скандалом 2024 року може стати ситуація з благодійним фондом та акумульованими ним сотнями мільйонів гривень, зібраних на відновлення дитячої лікарні "Охматдит".

Після ракетного обстрілу 8 липня під удар потрапив один із корпусів лікарні, загинуло двоє та було поранено 32 людини, а будівлю необхідно було відновлювати. З ініціативи великого бізнесу було створено БФ, до якого бізнес та прості українці задонатили 378 млн грн.

Однак у серпні навколо "Охматдиту" спалахнули одразу два скандали – спочатку компанію-переможця тендеру на ремонт запідозрили у завищенні цін на свої послуги, а потім уже сам фонд у небажанні віддавати гроші , зібрані на ці роботи.

Результатом скандалу стало звільнення головлікаря "Охматдиту" Володимира Жовніра, відкликання деякими благодійниками своїх пожертв у БФ , і скасування тендеру, що вже пройшов. Останнє до речі призвело до того, що довелося терміново оголошувати тендер на аварійний ремонт деяких частин будівлі. Ще майже 14 млн. грн. виділили на створення проекту капремонту будівлі.

Національний військовий меморіал – скандал майже на 2 мільярди

Така ситуація і у серпні виникла навколо майбутнього головного військового кладовища країни – Національного військового меморіалу. Переможцем тендеру на його будівництво задуманого ще 2022-го року став консорціум "БІЛДІНГ ЮА" з пропозицією у розмірі 1,759 млрд грн.

Водночас у мережі з'явилася інформація про можливу наявність російського паспорта в одного із співвласників консорціуму – у 2023 році Таміла Свиридова була співвласником ПАТ "Броварське дорожньо-будівельне управління №50" . Сама компанія була зареєстрована через день після оголошення тендеру.

Але незважаючи на обурення громадськості, роботи на меморіалі почалися і прогнозовано затяглися. Хоча в серпні заявлялося, що вже до кінця 2024 року буде облаштовано 6 тисяч могил зі 132 тисяч, насправді перші поховання меморіал зможе прийняти у кращому разі навесні 2025-го. За словами підрядника причинами тому судова тяганина, акції протесту та відсутність ясності щодо матеріалу надгробних пам'яток, які є , але поки що так і не затверджені остаточно.

Скандали навколо мобілізації, ТЦК та МСЕК

Темою №1 для скандалів у 2024-му році безсумнівно стала мобілізація, що проводиться з жорсткістю, що постійно зростає, що призвело до того, що ТЦК стали одними з лідерів з антирейтингу в українців – їм не довіряють 67% опитаних .

Одним із останніх прикладів такого скандалу у 2024-му році став інцидент у Вишгороді Київської області — люди у військовій формі та патрульні намагалися змусити водія вийти з автомобіля . Для цього вони пустили газ у салон автомобіля, а потім підпалили його. Як результат, ситуація з ТЦК стала однією з улюблених тем російської пропаганди та вкидання фейків . Проте дивні ситуації зі співробітниками ТЦК під час мобілізації справді відбуваються, наприклад, мобілізувати можуть навіть осіб, які мають броню від військової служби .

Зворотною стороною діяльності ТЦК з мобілізації є бажання багатьох українців від неї ухилитися, що вилилося у справжній корупційний золотий дощ тим, хто може у цьому допомогти. Якщо у 2023-му році це були військкоми, у 2024-му, що минає, такими стали голови МСЕКів, що особливо помітно стало у разі керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи у якої знайшли 6 мільйонів доларів готівкою . Ситуація повторилася в Миколаєві, наслідком чого став закон про відміну МСЕК та створення замість нього іншого механізму визначення здоров'я військовозобов'язаного.

З ТЦК також постало питання про доцільність їх існування у нинішньому вигляді. Так, Міноборони розробляє варіант повної реформи ТЦК для виконання планів мобілізації, щоб підпорядкувати їх Міноборони та створити абсолютно нові структури для виконання заходів щодо мобілізації військовозобов'язаних.

На передовій не вистачає зброї, а в тилу з військових знущаються

Втім, навіть якщо людина була мобілізована згідно із законом, це зовсім не означає, що її служба йтиме добре – байдуже, на передовий або в умовному тилу.

Так, у жовтні інформаційний простір сколихнув скандал з мінами для мінометів – спочатку заявлялося про їхню малу кількість , а потім про їхню погану якість. Державні заводи "Артем" та "Павлоградський хімічний завод", з якими були підписані масштабні угоди щодо постачання мінометних пострілів, не виконали своїх зобов'язань у повному обсязі. Лише за літо цього року Павлоградський завод мав виготовити та поставити на фронт 250 тисяч хв, але насправді було передано лише близько 17 тисяч.

Спроби купити боєприпаси закордоном також часто закінчуються скандалами, коли підприємство "Спецтехноекспорт" отримало майже 700 мільйонів гривень авансу на постачання 80 тисяч зарубіжних мінометних пострілів. Станом на даний момент жодного пострілу не було передано армії.

Подібна ситуація може бути відлунням боротьби в Міноборони навколо оборонного замовлення між Агентством оборонних закупівель та ГУР МО, в якій за даними "Коментарі" замішаний екс-голова НАБУ Артем Ситник. А ставкою в цій грі сотні мільярдів гривень , які щороку витрачає Міноборони на озброєння та утримання ЗСУ, і не виключено, що це призведе до відставки міністра оборони Рустема Умерова.

Для його попередника Олексія Резнікова однією з можливих причин звільнення стали закупівлі продуктів за завищеними цінами, горезвісні "яйця по 17 гривень" .

Втім, служба в тилу також не означає спокою та безпеки, про що говорить останній гучний скандал, пов'язаний із 211-ю понтонно-мостовою бригадою ЗСУ. Як з'ясувалося вже у грудні, командний склад бригад формувався із родичів, знайомих та кумів. Так, начальник штабу бригади припадав кумом її командиру, а син першого не тільки служив у військовій частині, але ще й знущався з інших військовослужбовців, вимагаючи в них гроші. Незгодних навіть могли прив'язати до дерев'яного хреста .

Але, незважаючи на резонанс командира бригади Олега Побережнюка, який використовував підлеглих для будівництва власного будинку під виглядом відрядження на передову, заарештували лише з другої спроби . Проте вже наступного дня він вийшов під заставу.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини