Головна Статті Політика України 2024 Економічне бронювання: скільки буде коштувати роботодавцям та кого воно торкнеться
commentss Cтатті Всі новини

Економічне бронювання: скільки буде коштувати роботодавцям та кого воно торкнеться

Моделі економічного бронювання варіюються за умовами

26 червня 2024, 02:05
Поділіться публікацією:
11 червня стало відомо про законопроект голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи та інших депутатів щодо запровадження в Україні так званого економічного бронювання. Воно передбачає можливість для роботодавців зберігати важливих спеціалістів у складні для країни часи, але за умови сплати підвищеного військового збору.

Економічне бронювання: скільки буде коштувати роботодавцям та кого воно торкнеться

Економічне бронювання: вартість для роботодавців та кого воно торкнеться

Моделі та критерії економічного бронювання

Запропоновані моделі економічного бронювання варіюються за умовами. Згідно з основним законопроектом, бронювання спеціалістів передбачає сплату військового збору в розмірі 20,4 тис. грн на місяць за кожного працівника. Альтернативні документи пропонують інші варіанти: у першому випадку бронювання дозволяється при умові виплати працівнику зарплати понад 36 336 грн, у другому – комбінація високої зарплати або сплати військового збору для ФОП.

Аби скористатися механізмом бронювання, компанія має відповідати певним вимогам, встановленим Мінекономіки, що включають рівень зарплат, відсутність заборгованості за єдиним соціальним внеском (ЄСВ) та певний рівень валютної виручки.

Вплив на бізнес та працівників

Наслідки такої політики можуть бути значними як для бізнесу, так і для працівників. З одного боку, це надає можливість підприємствам зберегти ключових спеціалістів, однак з іншого – фінансове навантаження на компанії зростає. Для бізнесу, особливо для малого та середнього, такі умови можуть стати значним викликом.

Наразі ініціатива ще лише обговорюється і вимагає детального аналізу її потенційного впливу на українську економіку. Очікується, що економічне бронювання допоможе знизити соціальні ризики втрати робочих місць у критичний для країни період, а також забезпечить додаткові надходження до державного бюджету.

Однак для досягнення цих цілей важливо знайти баланс між необхідністю підтримки українського бізнесу та забезпеченням соціальної захищеності працівників. Розробка чітких критеріїв бронювання та гнучких механізмів компенсації для компаній буде ключовим фактором успіху цієї ініціативи.

Кого та як бронюють підприємства

Станом на травень 2023 року кількість заброньованих працівників в Україні сягнула 700 тисяч осіб, як повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Приблизно третина з них — це спеціалісти енергетичного сектору, які відіграють ключову роль у підтримці стабільності країни в умовах кризи. Проте, детальніші дані про спеціалізацію заброньованих спеціалістів залишаються недоступними для широкого кола осіб через непублічний характер цієї інформації.

Впровадження механізму економічного бронювання відкриває для бізнесу можливість зберегти цінний кадровий потенціал в умовах непростої економічної ситуації. На платформі з працевлаштування work.ua вже з'явився розділ з вакансіями, де роботодавці вказують можливість бронювання працівників. Зараз на сайті доступно 6,8 тисяч таких позицій з понад 100 тисяч наявних оголошень.

Найчастіше опція бронювання пропонується для робочих спеціальностей та на виробництвах, зокрема в енергетичній галузі. Однак, якщо порівнювати з загальною кількістю оголошень, то вакансії в логістиці та зовнішньоекономічній діяльності також мають значну частку броньованих позицій, де кожна десята вакансія доступна для бронювання.

Найменша кількість вакансій з бронюванням спостерігається в галузях дизайну та краси, де частка таких оголошень не перевищує 1%. Проте, навіть у цих секторах можна зустріти оголошення про вакансії, які включають можливість бронювання, наприклад, для комірників відділу прийому товару або флористів.

Економічне бронювання: як малі міста стають лідерами за кількістю броньованих вакансій

Ініціатива економічного бронювання в Україні, спрямована на забезпечення стабільності ринку праці в умовах війни, виявилася особливо актуальною не лише для великих міст, але й для менших населених пунктів. За даними, опублікованими в березні 2023 року, лише 3,5% нових вакансій в Києві були з можливістю бронювання, тоді як у малих містах цей показник був значно вищим.

Одним з яскравих прикладів стало містечко Буськ на Львівщині, де кілька десятків вакансій були доступні з можливістю бронювання. Це стало можливим завдяки розширенню потужностей місцевих великих роботодавців, таких як переробна компанія Feednova та Український аграрний холдинг. Так, Буськ демонструє, що малі міста можуть стати атрактивними для фахівців, які шукають стабільність і гарантії зайнятості.

Виклики та можливості для релокованих підприємств

Проблема дефіциту кваліфікованих працівників стала особливо актуальною для підприємств, що були змушені релокуватися на захід країни внаслідок війни. Це змусило багато з них активніше залучати робочу силу, в тому числі через механізм економічного бронювання. Релоковані компанії стикаються з викликом адаптації до нових умов та конкуренції за співробітників на місцевому ринку праці.

Дані свідчать, що на рівні областей більше вакансій з бронюванням відносно кількості населення доступні в західних регіонах України. Це може вказувати на формування нових економічних вузлів та центрів працевлаштування, що створює додаткові можливості для розвитку місцевих громад.

Економічне бронювання: розкол суспільства чи захист бізнесу?

Введення економічного бронювання в Україні викликало неоднозначну реакцію серед громадськості та експертів. Ініціатива, спрямована на забезпечення стабільності та збереження ключових фахівців на підприємствах в умовах військового стану, породила дискусії про соціальну справедливість та рівність перед законом.

Олег Симороз, ветеран російсько-української війни, різко розкритикував ідею економічного бронювання, розглядаючи її як дискримінацію за майновим цензом. Його невдоволення зосереджене на тому, що така політика розділяє суспільство на тих, хто може собі дозволити уникнути військової служби через високий дохід або позицію в бізнесі, та на тих, хто змушений виконувати свій обов'язок перед країною без винятків.

"Що хочуть зробити зараз — в армії служить дурень, який не може заробити, оплатити собі економічне бронювання, тобто бідні, скупі служать у ЗСУ, а успішні "чоловічки" в армії не служать, бо це не комільфо. Знаєте, ті, хто до цього додумався, — люди, настільки відірвані від реалій, від суспільства. Мені дуже смішно і водночас огидно, що вони називають себе європейськими політиками, демократичними політиками, бо основа демократії — це саме боротися проти дискредитації, щоб усе було максимально справедливо", — наголосив громадський діяч.

Введення критеріїв для економічного бронювання, таких як рівень заробітної плати чи валютна виручка, дозволяє великим компаніям у малих містах зберегти своїх спеціалістів. Проте це створює нерівні умови для різних категорій населення, особливо в умовах, коли більшість працівників отримує зарплату, яка не дозволяє скористатися такою можливістю.

Симороз пропонує знайти інші способи наповнення економіки, наприклад, через оподаткування великого бізнесу та вилучення майна проросійських політиків. Такі заходи, на його думку, дозволили б зменшити фіскальний тиск на середній та малий бізнес, а також забезпечили більш справедливий розподіл обов'язків серед усіх громадян.

Ветеран наголошує на важливості сприйняття військової служби як честі та обов'язку перед країною для всіх без винятку. Ініціатива, що передбачає можливість уникнення служби за кошти, створює ризики для ідеї національної єдності та спільної боротьби за незалежність і суверенітет України.

Механізм економічного бронювання відкриває перед компаніями нові можливості для залучення та утримання цінних працівників. Така опція може слугувати додатковим стимулом для шукачів, які розглядають пропозиції роботи, забезпечуючи їм додаткові гарантії зайнятості в непевні часи.

З іншого боку, дискусія навколо економічного бронювання піднімає важливі питання про соціальну справедливість, рівність та спільну відповідальність у військовий час. Важливо знайти рішення, яке зміцнить суспільство, забезпечить ефективну підтримку держави та не створить додаткових розколів між її громадянами.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини