Головна Статті Політика України 2024 Дефіцит електроенергії взимку 2024/2025 року: до чого готуватися підприємствам та українським громадянам
commentss Cтатті Всі новини

Дефіцит електроенергії взимку 2024/2025 року: до чого готуватися підприємствам та українським громадянам

Українські енергетики готуються до зими і розглядають різні варіанти розвитку подій

1 липня 2024, 07:15
Поділіться публікацією:
З настанням зимового періоду 2024/2025 року, Україна зіткнеться з серйозним випробуванням у сфері енергопостачання. Втрати, спричинені повномасштабним вторгненням, суттєво ускладнили ситуацію, зменшивши потенціал генерації електроенергії в країні.

Дефіцит електроенергії взимку 2024/2025 року: до чого готуватися підприємствам та українським громадянам

Українцям варто готуватися до можливого дефіциту електроенергії взимку 2024/2025 років

Песимістичний та оптимістичний сценарії

За словами голови правління НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького, українські енергетики розглядають кілька сценаріїв проходження зимового періоду, і всі вони передбачають значні труднощі.

Володимир Кудрицький повідомив, що реальна ситуація залежатиме від багатьох чинників, зокрема від можливих обстрілів енергетичної інфраструктури.

Песимістичний сценарій передбачає продовження масованих обстрілів, що виведе з ладу певні об'єкти енергетики. У такому випадку взимку буде менше доступної генерації, ніж передбачено базовим планом, що призведе до значних обмежень у постачанні електроенергії.

Оптимістичний сценарій передбачає, що вдалих обстрілів ворога не буде або їх буде небагато, що дозволить відновити більше об'єктів енергетики. Відключення електрики у такому випадку будуть менш частими.

Очікуваний дефіцит електроенергії

Однак, навіть за оптимістичного сценарію, Україна все одно стикнеться з великим дефіцитом електроенергії. Відновлення генерації на рівні 200-250 МВт (7,1% з необхідної потреби у 3,5 ГВт) є значним досягненням, але цього недостатньо для повного покриття потреб.

Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко попереджає, що дефіцит електроенергії цієї зими може досягти 35%. Україна втратила понад 40 ГВт генераційних потужностей, що ставить під загрозу стабільне енергопостачання в зимові місяці. Відповідно, українці можуть очікувати на отримання електроенергії лише протягом 5-6 годин на день. Ця ситуація вимагає від усіх учасників енергетичного ринку та споживачів активної підготовки та розробки альтернативних планів дій.

Від початку повномасштабної війни українська енергетична система зіткнулась із трьома основними фазами руйнувань:

Перша фаза — втрата Запорізької АЕС та частини вітрової та сонячної генерації через окупацію території.

Друга фаза — обстріли трансформаторних вузлів та розподільчих мереж, спрямовані на знищення системи розподілу електроенергії.

Третя фаза — атаки на теплову та гідроенергетику, що призвели до втрати 9 ГВт генерації.

Якби Україні вдалося повернути Запорізьку АЕС до енергосистеми, обмеження були б значно меншими. Проте без цієї станції графіки відключень світла діятимуть щонайменше дві зими.

Втрати генераційних потужностей безпосередньо впливають на розмір дефіциту електроенергії. Відсутність маневрової генерації, яка допомагала компенсувати пікове навантаження, робить ситуацію ще складнішою.

Подолання дефіциту енергії вимагатиме комплексних дій:

- Зниження споживання: активні заходи з енергозбереження та самообмеження споживання як з боку побутових споживачів, так і бізнесу.

- Розвиток альтернативних джерел енергії: інвестиції у сонячну енергетику, вітрову генерацію та інші відновлювані джерела можуть забезпечити додаткові обсяги генерації.

- Відновлення пошкодженої інфраструктури: прискорені ремонти та відновлення пошкоджених енергетичних об'єктів допоможуть збільшити внутрішні потужності генерації.

- Технічне оновлення енергосистеми: інвестиції у модернізацію енергетичної інфраструктури, зокрема в трансформатори та лінії передачі, збільшать можливості імпорту та ефективність розподілу енергії.

Безпека енергосистеми України під загрозою через дефіцит систем ППО

Енергетична безпека України перебуває під серйозною загрозою в умовах триваючого повномасштабного вторгнення Росії. Однією з ключових проблем, яка стримує здатність країни захищати свою критично важливу інфраструктуру, є гострий дефіцит ракет протиповітряної оборони (ППО), зокрема ракет-перехоплювачів. Про це заявив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в інтерв'ю Kyiv Post.

Ключовий аспект оборони України перед обличчям російських ракетних ударів полягає у спроможності належним чином реагувати на загрози та захищати об'єкти енергосистеми. За словами Сахарука, на кожну ракету-перехоплювач, яку Україна має для захисту, Росія має від 5 до 6 ракет для запуску по Україні. Це створює нерівні умови у протистоянні та підкреслює необхідність збільшення кількості систем ППО.

Аналітики Інституту вивчення війни зазначають, що російська кампанія повітряних ударів по українській енергосистемі значно обмежила потужності з виробництва електроенергії в Україні. Використання дефіциту протиповітряної оборони для максимального пошкодження енергетичних потужностей ставить під загрозу стабільність енергопостачання в країні.

В умовах обмежених можливостей власної системи ППО Україна залежить від міжнародної підтримки у забезпеченні безпеки своєї енергетичної інфраструктури. Зокрема, це стосується постачань сучасних систем протиповітряної оборони від західних партнерів, що можуть значно підвищити захищеність України перед обстрілами та забезпечити стабільність енергопостачання.

Можливості Імпорту як шлях до стабілізації

Як зазначив Сергій Коваленко, імпорт електроенергії з Європи відіграє ключову роль у забезпеченні потреб українців у електроенергії. Наразі технічна можливість імпорту становить 1,7 ГВт, але передбачається збільшення цієї потужності до 2,5 ГВт до початку опалювального сезону. Це дозволить покрити частину дефіциту та зменшити ризики для стабільності енергосистеми.

У цьому контексті співпраця з Європейським Союзом та сусідніми країнами набуває особливого значення. Залучення додаткових обсягів імпорту, обмін досвідом та технологіями, а також фінансова підтримка є ключовими факторами для подолання енергетичних викликів.

Однак, навіть з урахуванням можливостей імпорту, енергетичний дефіцит залишається серйозною проблемою.

Рекомендації для підприємств та громадян

Підприємствам та громадянам необхідно до початку зимового періоду ретельно підготуватися до можливих відключень електроенергії.

Для підприємств це означає розробку планів на випадок відключень, встановлення автономних джерел живлення та оптимізацію робочих процесів.

В умовах можливих відключень електроенергії громадянам важливо заздалегідь подбати про наявність альтернативних джерел енергії, портативних зарядних пристроїв і запасів необхідних продуктів та води.

Зокрема, рекомендується придбати:

- Батареї та акумулятори різного формату для забезпечення роботи основних побутових приладів та освітлення.

- Генератори, які можуть стати надійним джерелом енергії для підприємств та окремих домогосподарств.

- Сонячні панелі та інвертори для використання відновлюваних джерел енергії.

Крім того, актуальним залишається питання енергоефективності. Зменшення споживання електроенергії через впровадження енергоефективних технологій та заходів може допомогти зменшити навантаження на енергосистему та знизити ризики дефіциту.

Підготовка до зими 2024/2025 року вимагає від України активних дій на всіх рівнях — від уряду до кожного громадянина. Використання всіх доступних ресурсів, включаючи імпорт електроенергії, зниження споживання та розвиток альтернативних джерел, допоможе країні забезпечити енергетичну безпеку та мінімізувати вплив дефіциту на повсякденне життя українців.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини