Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Середа, 22 травня, виявилася на диво "врожайною" на події в атикорупційній сфері. Так, представники НАБУ та САП оголосили про підозру екс-заступнику глави Офісу президента Андрію Смирнову. Того ж дня стало відомо про обшук у представників НАБУ. І нарешті НАБУ відвідало управління СБУ у Львівській області. Що відбувається і чому незабаром слід очікувати кадрових змін у низці правоохоронних та антикорупційних структур, розбиралися "Коментарі".
Офіс президента. Фото: з відкритих джерел
Особистість вже екс-заступника голови ОПУ Андрія Смирнова, звільненого 29 березня 2024 року, не раз розглядалася "Коментарі", і вже тоді відзначався як мінімум дивний характер його зв'язків. Розпочавши в оточенні голови Правого сектору Дмитра Яроша, потім він зійшовся з регіоналами та захищав у судах Олену Лукаш та Олександра Єфремова. Пізніше став близьким до неоднозначного бізнесмена Сеяра Куршутова, який отримав титул "короля контрабанди", а як адвокат допомагав втечі з України судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса.
Однак усі ці зв'язки не завадили Андрію Смирнову стати заступником глави Офісу нового президента України Володимира Зеленського – його тезки Андрія Богдана. Як писали ЗМІ, вони познайомилися ще у 2015-му році, захищаючи тодішнього соратника Ігоря Коломойського, та голову партії "УКРОП" Геннадія Корбана. Мабуть, кваліфікація Смирнова і спонукала тодішнього "завгоспу" президента взяти його до своєї команди, незважаючи на явний "душок" зв'язків як із "регіоналами", так і з командою Петра Порошенка.
Але що найдивовижніше, навіть після виходу Богдана з ОПУ у лютому 2020 року Андрій Смирнов залишився, влившись у команду іншого свого тезки – Андрія Єрмака. Чому його залишили в команді – загадка, але ймовірно вся річ у тому ж, чому Андрій Богдан власне привів свого друга до президентської команди – високі здібності "вирішувати" судові питання. З цієї причини в ОПУ за Андрієм Смирновим закріпилися повноваження щодо контролю над судами та їхнього реформування, розрахованого до 2024-2025 років.
Проте вже тоді всередині ОПУ вирували апаратні війни, поки що малопомітні внутрішньому погляду.
Як писав журналіст Владислав Сидоренко з посиланням на свої інсайди, навесні 2021 року над Андрієм Смирновим згустилися хмари – його безпосередній начальник та тезка Андрій Єрмак нібито намір позбавитися підлеглого. Вже на той момент інший заступник, Олег Татаров, який прийшов на роботу в ОПУ в серпні 2020 року, почав курирувати юридичний напрямок в Офісі. Хоча тоді й йшлося про курирування ним правоохоронних органів, передачу під нового куратора і судів виглядало цілком логічним, а для цього потрібно було прибрати Смирнова. Проте фактичного підтвердження ті інсайди не отримали.
Набагато серйознішим "дзвінком" для Андрія Смирнова стала інформаційна кампанія у вересні 2021 року, під час якої його звинуватили у провалі судової реформи. Замголови ОПУ було що пред'явити по його безпосередній сфері роботи, але і тоді все для нього завершилося вдало. Проте Олег Татаров почав поступово "відгризати" у Андрія Смирнова повноваження, наприклад, у вигляді контролю над кримінальною юстицією.
З початком російського вторгнення і до кінця 2022 року кадрові зміни якось відійшли на другий план — до початку 2023 року.
У лютому 2023 року "Українська правда" опублікувала розслідування, присвячене брату Андрія Смирнова – Ігорю, який став власником нерухомості у Львові, паркомісця у Києві, земельної ділянки, кількох авто та мотоциклів. Саме купівлю цього майна на ім'я свого брата і закинула Андрію Смирнову НАБУ у своїй підозрі у травні 2024 року.
Цікаво, що у своєму розслідуванні УП згадала Олега Татарова, яким ще до його призначення в ОПУ цікавилося НАБУ, і ймовірно, це було невипадково.
Восени за Андрієм Смирновим та його судовою реформою дісталася вже традиційна доза критики, і нарешті 29 березня 2024 року він перестав бути заступником Андрія Єрмака. А потім був дуже дивний ланцюжок подій.
Висунення звинувачення Андрію Смирнову з боку НАБУ та САП, і проведені того ж дня обшуки пов'язані з Антикорупційним Бюро далеко не перший ланцюжок "збігів", які можуть бути пов'язані з війною Єрмака та Татарова проти Андрія Смирнова.
2 квітня, через 3 дні після звільнення Андрія Смирнова НАБУ та САП було затримано екс-радника Офісу Президента України, колишнього співробітника СБУ та людину з вельми неоднозначною репутацією, Артема Шила. Йому інкримінували розкрадання 95 млн грн на покупку трансформаторів для "Укрзалізниці".
У той же час він виявився близьким до багатьох груп впливу у владі, а як стверджував журналіст-антикорупціонер Юрій Ніколов в інтерв'ю для "Нового часу", Артем Шило нібито є "правою рукою" Олега Татарова.
Причому стосунки з НАБУ у самого Олега Татарова давно були дуже напружені. Так ще до свого призначення в ОПУ, будучи адвокатом, він потрапив під приціл НАБУ у справі про розкрадання 18 млн грн. на будівництво житла для Нацгвардії.
Фігурант справи, власник корпорації "Укрбуд" Максим Микитась, яка нині збанкрутувала, в інтерв'ю "Українській правді" заявив, що саме Олег Татаров допомагав йому "вирішувати" питання в МВС, зокрема, підкупив експертів у відомстві. Також він звинуватив вже заступника голови ОПУ в тому, що той допомагав рейдерському захопленню "Укрбуду" і переписав на свого тестя частину майна підприємства. Після цього за Олегом Татаровим закріпилася репутація рейдера.
Як стверджував ще 2021-го року той самий Владислав Сидоренко, нібито саме Андрій Смирнов координував роботу НАБУ щодо Олега Татарова, фактично здавши його Бюро. І з цього власне і почалося їхнє жорстке протистояння, в якому Андрій Єрмак прийняв бік Татарова. Але як би там не було, справа в якій фігурував Олега Татаров – про підкуп експерта МВС, благополучно закрили ще у квітні 2022 року.
Але здавалося б, чому НАБУ звинувачує Андрія Смирнова, якщо він з ними "працює", а САП б'є не тільки за екс-замом ОПУ, а й за НАБУ?
Імовірною розгадкою тут буде той факт, що НАБУ, як і багато органів, мають свої групи впливу, які орієнтуються на такі самі різні владні групи в тому ж Офісі президента.
Так, згідно з первинними даними ЗМІ, Спеціалізована антикорупційна прокуратура провела обшуки у першого заступника голови НБУ Гізо Углави. Однак офіційно САП спростувала ці дані, заявивши, що обшук у приміщенні НАБУ, особливо Гізо Углави, не проводився. Обшукувалося лише житло одного з детективів НАБУ, у справі про "злив" даних про розслідування розкрадань на "Великому будівництві" Володимира Зеленського.
У НАБУ досить різко відповіли САП, зазначивши, що самі можуть розслідувати сливи у власному відомстві, тим самим фактично порадивши антикорупційній прокуратурі не лізти не у свою справу.
Але що по-справжньому важливо у цій суперечці, так це згадка прізвища Гізо Углави у перших повідомленнях ЗМІ, інформацію яких явно було отримано з НАБУ. Цілком імовірно, що над заступником голови Бюро нависла загроза звільнення, втім, не вперше.
Так, після звільнення з Бюро його директора Артема Ситника, з квітня 2022 року по березень 2023 року НАБУ у статусі в. о. очолював саме Гізо Углава. Аж у жовтні, як писали "Коментарі", у крісло голови хотіли посадити Андрія Калужинського, керівника Головного підрозділу детективів НАБУ. Однак у результаті Бюро очолив колишній голова Державної інспекції архітектури та містобудування України Семен Кривоніс, судячи з біографії, який ніколи оперативною діяльністю не займався. Тобто найімовірніше саме Углава, як і раніше, керує оперативно-слідчими діями НАБУ.
На користь цього говорять і повідомлення голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна на його сторінці в соцмережі Facebook, якими він говорить про, як мінімум, існування в НАБУ двох центрів прийняття рішень.
Так, за його словами, Гізо Углава фактично отримав повний контроль над діяльністю детективів, що робить злив інформації з Бюро ймовірнішим через таке нововведення, при цьому відповідальності за це він понести не може. Також антикорупціонер підкреслив, що головним у історії, що трапилася 22 травня, буде рішення Семена Кривоноса, яке продемонструє, хто насправді керує Бюро.
Чи натякає цим Віталій Шабунін, що Гізо Углаву можуть звільнити з НАБУ, і що це може бути пов'язане з Андрієм Смирновим – стверджувати не беремося, але збіг цікавий.
Але не лише НАБУ та контроль над ним є ставкою у грі, яка розгорілася з врученням підозри Андрію Смирнову, а й вплив на Бюро економічної безпеки України. Саме БЕБ вів слідство у справі близького до екс-заступника голови ОПУ агробізнесмена Василя Астіона, якому 18 січня Шевченківський районний суд встановив заставу всього в 1 млн грн. Це при тому, що той самий БЕБ просив 61,4 млн грн, що еквівалентно сумі, яку за версією слідства вивів підозрюваний закордон.
У цій справі також видно сліди зіткнення Андрія Смирнова та Олега Татарова, принаймні саме на Василя Астіона екс-заступник голови ОПУ зареєстрував частину купленого майна. А як стверджують ЗМІ, над БЕБ свій контроль Олег Татаров встановив у 2023 році. Ймовірно, у січні Смирнов, який ще мав сили і курирував суди, зумів допомогти своєму бізнес-партнеру до власного звільнення.
Тим часом ситуація з БЕБ давно привертає увагу не лише всередині України, а й із боку західних партнерів. Новий орган боротьби з економічною злочинністю викликав питання в експертів вже на початку свого створення в 2021-му і підтвердив їхню справедливість через 2 роки.
У 2023 році в БЕБ почалася справжня кадрова криза – після звільнення з посади його голови Вадима Мельника, в. о. директором став Едуард Федоров, через 3 місяці він пішов і приставку "в. о." здобув Андрій Пащук. Наразі виконує обов'язки директора Сергій Перхун. Тобто за рік це вже третій та. о., при тому, що Вадим Мельник повноцінним директором пропрацював більше 1,5 років.
Проблеми в Бюро, за версією деяких журналістів, почалися зі зміни того, хто "дивиться" за ним. Так, як стверджував Forbes, курирував БЕБ екс-співробітник фіскальної служби Андрій Гмирін, який у квітні 2023-го був оголошений у розшук у справі екс-глави ФДМУ Дмитра Сенніченка. Як стверджував той самий Владислав Сидоренко, боротьба груп впливу всередині Бюро – "прокурорської" та "податкової", лише погіршила ситуацію всередині БЕБ.
Рятувати ситуацію вирішили за допомогою законопроекту №10439 від Кабміну, за яким за словами народного депутата України від "Голосу" Ярослава Железняка стояв Олег Татаров. І це незважаючи на те, що представники бізнесу одноголосно висловилися проти нього та посли держав G7. Каменем спотикання стала переатестація співробітників бюро, яке закон пропонує провести через рік після закінчення війни, тобто всі співробітники БЕБ, роботою яких незадоволений бізнес, продовжуватимуть працювати.
При цьому альтернативні законопроекти навіть не розглядалися, а за словами того ж таки Віталія Шабуніна, сам Кабмін спеціально підгадав ухвалення законопроекту під чергову ракетну атаку РФ 29 грудня.
Однак влада спростувала твердження, що законопроект № 10 439 "татарівський", а документ навіть доопрацювали перед його ухваленням у першому читанні 11 квітня. Втім, бізнес має надію, що документ все ж таки доопрацюють до другого читання з урахуванням їхніх побажань, а поки що відомство, як і раніше, відвідують бізнес з обшуками.
При цьому реформування БЕБ залишається одним із маркерів для МВФ, і його необхідно виконати до кінця червня.
Опитані "Коментарі" політичні експерти наголосили на небезпеці зростання розпалу політичної ситуації в країні внаслідок подібних гучних повідомлень.
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політичний аналітик Віталій Кулик погоджується з тим, що ситуація з врученням підозр від НАБУ та САП пожвавилася.
Якщо говорити про об'єктивні – показник "посадок", рішень, доведених у судах до обвинувальних вироків, у НАБУ не так багато.
Суб'єктивний фактор, за словами експерта, полягає у тому, що щодо НАБУ йде спроба корекції керівництва.
Виходить, продовжує він, що з одного боку, НАБУ активізується, щоб показати – дивіться, ми ж працюємо! Все добре. З іншого боку, йде хвиля, яка демонструє, що в НАБУ є проблеми, можливо не тільки в замах, в системі прийняття рішень, а й загалом у керівництві.
Зі сказаним вище він і пов'язує активізацію антикорупційних органів.
Маємо багато запитань без відповідей, констатує експерт.
Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак розмірковує так:
За словами експерта, Смирнов – людина, яка координувала в Офісі президента правову роботу. А це надзвичайно закриті питання, які завжди мають політичний підтекст.
Новини