Голова депутатської групи "Платформа за життя та мир" у парламенті, створеної з колишніх членів ОПЗЖ, колишній міністр та віце-прем'єр за президентства Віктора Януковича Юрій Бойко опублікував відео в TikTok з проросійськими тезами про нібито "радикалів" і "заборону говорити рідною мовою" в Україні. Чи можна ознаменувати заяву Бойка, як старт боротьби за електорат Півдня та Сходу? Чи не зарано відбувається активізації "старих" та "нових" політиків, адже в країні повномасштабна війна і наразі, окрім розмов і припущень немає предметних підстав говорити про вибори? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Юрій Бойко
В заявах Бойка кожен побачив щось своє
Політологиня, кандидатка філософських наук Олександра Решмеділова зазначила, що нині багато українських політиків активно ведуть соцмережі і використовують різні майданчики для спілкування зі своїми виборцями.
"Я так розумію, що Юрій Бойко тут не виключення. Питання в іншому. А саме в тому, що крім Тік-Току він давно використовував і Тelegram, YouTube-канал. Не можна сказати, що поява його в інших соцмережах викликала таку жваву реакцію, як ось цього разу в Тік-Ток. Тому тут наразі до кінця незрозуміло, що спричинило такий сплеск додаткової уваги і обговорення – сам факт появи політика в Тік-Ток чи ті меседж-бокси, які були ним озвучені. Якщо брати реакцію суспільства, то однозначно це широкий резонанс, одна із топ-тем цих вихідних. Питання в іншому, як довго ця новина проживе і наскільки вона має серйозне підґрунтя?", – зазначає експертка.
Олександра Решмеділова зауважує, що про активацію роботи з електоратом говорити поки що зарано. Про старт підготовки до передвиборчого процесу наразі не йдеться. Тому роздмухування цієї теми виглядає дещо штучним.
"Якщо й будуть говорити про підготовку до виборів, подивимось, як будуть реагувати ті чи інші політики. Наразі не було заяв, що Бойко має якісь президентські амбіції, як і не було заяв, що він бажає в чергове балотуватися до парламенту чи буде готуватися до місцевих виборів. Ця теза наразі не є робочою. Якщо появляться такі заяви, тоді подивимось, а зараз наразі я думаю, що це освоєння соцмереж і спілкування зі своїми прибічниками", – зауважила Олександра Решмеділова.
Якщо говорити про рейтинги довіри або про політичні рейтинги, то, за словами політологині, недавні осінні заміри давали Бойку небагато балів, близько 2%.
"Подивимось, які будуть наступні рейтинги і чи дасть Тік-Ток якесь підсилення рейтингу. Це треба дивитися свіжі дослідження соціологів. Якщо раптом буде спостерігатись додатковий приріст популярності і зростання рейтингів, то будемо говорити про якийсь феномен і активізацію. При цьому Юрій Бойко, як народний депутат, активний в парламенті. Він і його депутатська група підтримують більшість парламентських ініціатив, починаючи від бюджету, закінчуючи різними постановами. Впевнена, що це просто фокус уваги, який зійшовся на окремому випадку. Якщо ми говоримо про меседжі або обговорення в соцмережах – хтось обговорював книжки на полицях, хтось обговорював зовнішній вигляд, одяг, хтось обговорював самі меседжі, а хтось шукає там ідеї передвиборчих перегонів. Мені здається, що тут кожен побачив своє, тому глобального чогось із появою Бойка в Тік-Ток не спостерігаємо", – підсумувала Олександра Решмеділова.
Починається зондування ґрунту
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політологиня Ганна Малкіна зазначила, заява Юрія Бойка стала досить резонансною, хоча й передбачуваною з огляду на проросійський фундамент спікера.
"Я не повʼязувала б її зі стартом виборчої кампанії, адже про вибори говорити, все ж таки, зарано. Скоріш за все – це зондування ґрунту, покликане, з одного боку, оцінити реакцію суспільства, в тому числі виборців Сходу і Півдня, з іншого боку – оцінити реакцію чинної влади. Щодо реакції суспільства, то, якщо воно відреагує у формі різкого громадського осуду, це може призвести до істотних репутаційних ризиків Бойка. Якщо дана заява конвертується в електоральну підтримку, це означатиме формування небезпечного тренду. У свою чергу реакція влади може мати різні наслідки", – говорить експертка.
Ганна Малкіна зауважує, якщо щодо Юрія Бойка будуть застосовані якогось роду негативні санкції, він може використовувати це, як наступ на свободу слова і боротьбу з політичним опонентом. Якщо влада ніяк не відреагує, це може стати сигналом для інших проросійських сил, що настав час активізовуватись.
"Щодо активізації "старих" і "нових" політиків, то мова йде скоріше про підтримування себе в "політичній формі", тестування нових інструментів, зокрема сучасних медіа, таких як TikTok, зондування громадські думки тощо", – підсумувала співрозмовниця порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" — чому в 2025 році завершення війни не буде: коли це зрозуміють в США.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.