Стало відомо про три "червоні лінії" України в угоді про копалини зі США

Експерт назвав "червоні лінії" України в угоді про копалини

Вимоги США в угоді про видобуток корисних копалин можуть загрожувати економічному суверенітету України, вважає експерт економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Він озвучив свою думку в ефірі Ранок.LIVE, підкресливши, що українська делегація вирушить до Сполучених Штатів, аби відстояти національні інтереси під час подальших переговорів.

Експерт вказав на кілька "червоних ліній" в поточному варіанті угоди, які, на його думку, можуть мати серйозні наслідки для економічної незалежності України. Перша з них стосується визнання боргу, який наразі складає близько 112–113 мільярдів доларів США через надані адміністрацією Байдена гранти. Пендзин зауважив, що це створює ризики для фінансової стабільності країни в майбутньому.

Другою проблемною умовою є перенаправлення рентних платежів з українського бюджету до спільного Фонду, який буде створено в рамках угоди. За словами експерта, дохідна частина цього Фонду включатиме кошти, зокрема, від державних і приватних підприємств, що займаються розробкою корисних копалин на території України.

Третя проблема полягає у праві вето, яке матиме США в контексті залучення іноземних інвесторів в Україну, що може значно обмежити можливості для залучення капіталу з інших країн, зокрема з Європи. Пендзин наголосив, що це може стати суттєвим бар'єром для європейської інтеграції України та її економічного розвитку.

28 березня Україна отримала від США розширений текст угоди щодо рідкісноземельних металів через офіційні дипломатичні канали. Українська сторона вже почала вивчати документ та провела перший раунд консультацій із США.

Нагадаємо, "Коментарі" вже писали, що Очільник американського Міністерства фінансів Скотт Бессент вважає, що Україна повинна була підписати угоду щодо рідкісноземельних металів до візиту президента Володимира Зеленського в США. Про це він розповів в інтерв'ю телеведучому Такеру Карлсону.