Чи повернуть НАБУ та САП незалежність: чому лише зараз Зеленський вийшов з такою ініціативою
Прагнення влади, за рахунок повністю контрольованого парламенту, отримати ще більшу повноту влади, призвело до швидкого протесту суспільства
Після серії протестів в Україні та застережень від міжнародних партнерів щодо обмеження незалежності НАБУ та САП президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради новий законопроєкт. Його мета – відновити автономність антикорупційних структур. Водночас нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що Верховна Рада скоро збереться для термінового розгляду цього законопроєкту. Голосування, за його словами, може відбутися вже на початку наступного тижня. Чи поверне новий закон незалежність НАБУ та САП? Чому лише через два дні після зняття незалежності з НАБУ та САП Зеленський вирішив вийти з новою ініціативою? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, зібравши думки експертів.
Все буде залежати віх змісту нового закону та голосування у Раді
Заступник директора Українського інституту політики Владислав Дзівідзінський зазначив, що з 2004 року Помаранчевої революції українське суспільство усвідомило і відмовилося від того базового основоположного принципу, який закладено у Конституції щодо позаблокового статусу. Ми зрозуміли, що набагато ближче культурно і ментально до західної цивілізації і почали проявляти своє колективне, суспільне, національне прагнення до євроінтеграції.
Він продовжує, закон № 12414, який був проголосований, нівелює всі ці здобутки і суттєво віддаляє нас від повноцінного членства в Євросоюзі. У зв'язку з чим не можна виключати, що за підтримки певних опозиційних прозахідних політиків, але на основі суспільних настроїв, які не міняються останніх 20 років і які стали мотивом для революцій і політичних змін українці таки виступили проти моделі, яка є в Росії, коли всім управляє цар.
Експерт зауважує, якщо питання полягає у тому, чи поверне новий закон незалежність НАБУ та САП, то це залежить від реального змісту цього законопроекту, який Зеленський подав до Верховної Ради. Новий документ має скасувати або змінити суперечливе положення попередніх рішень, що обмежували автономію антикорупційних органів, а також гарантувати незалежність у кадрових, процесуальних, оперативних рішеннях НАБУ та САП і бути виконаний у відповідності до стандартів ЄС і рекомендацій, наприклад, Венеціанської комісії.
При цьому експерт уточнює, що остаточна оцінка може бути надана лише після оприлюднення повного тексту законопроекту і після того, які зміни в рамках його голосування будуть прийняті.
Він припускає, що голосування щодо обмеження антикорупційних органів могло бути своєрідним тестуванням в суспільства і вивченням реакції партнерів. Або просто спробою посилити свій контроль над даними структурами.
Підсумовуючи Владислав Дзівідзінський зазначив, що наразі важко сказати, чи поверне президент реально незалежність НАБУ та САП, бо все це залежить від змісту закону та ходу голосування у Верховній Раді.
Справді незалежними мають бути всі правоохоронні органи
Нардеп, політичний оглядач Микола Княжицький говорить, що реформа НАБУ від президента Зеленського протривала всього 2 дні. За ці два дні владна вертикаль зрозуміла, що не витримує боротьби з громадянським суспільством та тиску від наших міжнародних партнерів. І вирішила відновити інституційну незалежність НАБУ, яку з таким поспіхом провела голосами 263 депутатів.
Щодо поданого законопроекту, то Микола Княжицький відзначив, що анонсований "надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання" в законопроекті виявився абсолютно порожнім.
Він додає, насправді, ситуація з двома змінами незалежного статусу НАБУ за тиждень мала б стати підставою для широкої реформи правоохоронних органів. Адже ні для кого не секрет, що жоден орган правопорядку не має якогось авторитету перед суспільством. За виключенням напевно СБУ, оскільки це спецслужба, яка воює. Натомість "тилові правоохоронці" надто часто потрапляють у скандали, щоб залишити їхню діяльність без реакції. Правоохоронні органи не повинні залучатися для політичного переслідування опозиції, або для закривання людей у СІЗО, без вироку і на роки.. Бо їхню провину слідчі довести не здатні.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи справді влада бере на приціл борців з корупцією: про що говорять протести в Україні.