Завершилась ера "рішал". Президент підписав закон "Про доброчесне лобіювання"

Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про доброчесне лобіювання», прийняття якого було серед рекомендацій Європейської комісії щодо початку переговорів щодо членства в ЄС. Сам закон запрацює до кінця 2024 року

Президент Володимир Зеленський 12 березня підписав закон "Про доброчесне лобіювання" (№ 10337), який було прийнято Верховною Радою та оприлюднено на офіційному веб-сайті парламенту.

Народний депутат від парламентської фракції "Голос" Ярослав Железняк повідомив у своєму Телеграм-каналі, що закон зможе набути чинності лише через два місяці після створення Реєстру прозорості від Національного агентства з питань запобігання корупції, але не пізніше, ніж 01 січня 2025 року.

"Сьогодні Президент Володимир Зеленський підписав закон про доброчесне лобіювання. Закінчилася сувора ера решал. Почались світлі будні доброчесних лобістів",
- відзначив у Фейсбуці адвокат Валерій Кострюков.

Нагадаємо, закон, прийнятий 23 лютого 2024 року, спрямований на впровадження рекомендацій Європейської комісії та є частиною антиолігархічного плану дій уряду.

Документ визначає термінологію у сфері лобіювання, права та обов'язки суб'єктів лобіювання, методи впливу, а також правила етичної поведінки суб'єктів лобіювання. Передбачено створення Реєстру прозорості, держателем та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції.

Лобіювання визначається як діяльність, спрямована на вплив на об’єкт лобіювання у комерційних інтересах бенефіціара або у власних комерційних інтересах особи. Документ також встановлює принципи лобіювання, правовий статус суб’єкта лобіювання, вимоги до договору лобіювання та питання щодо створення Реєстру прозорості як інформаційно-комунікаційної системи.

При цьому, як відзначив у рамках проведення круглого столу з державними органами щодо Закону "Про доброчесне лобіювання" голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов, лобізм стосується виключно нормативно-правових актів, але насправді це має більш широке значення.

"Не тільки законом про лобізм ми вносили відповідні зміни. У нас лежить законопроєкт про публічні консультації. Був прийнятий і підписаний закон про правотворчу діяльність (він чинний, але, крім окремих положень, вводиться в дію через рік після воєнного стану). Якщо усе це в комплексі дивитись, то це має сприяти тому, щоб вплив на прийняття рішень в державі був максимально прозорий",
- відзначив нардеп.

За його словами, і громадянам, громадському сектору, всім і, у тому числі західним партнерам, має бути зрозуміло, хто і яким чином впливає на прийняття рішень в державі.

При цьому Маслов додав, що насправді мова йде не про корупційні моменти.

"Корупція – це трошки про інше, це про кримінальне провадження, кримінальні злочини. Але є деякі пограничні речі: там, де немає безпосередньо корупції, але є вплив. Оцей вплив має бути відомий, зрозумілий: хто і яким чином це робить, впливає на прийняття тих чи інших рішень і хто власне є бенефіціаром",
- підкреслив нардеп.

Закон про лобіювання, так само, як і законопроєкт про адмінвідповідальність лобістів, визначили як євроінтеграційні.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав про те, чому введення цивілізованого лобіювання є важливим для України.