Україна вистояла та має політичне майбутнє – які підсумки 2024 року

У 2024 році Україна продемонструвала приголомшливу політичну стійкість і витримку, незважаючи на постійні загрози та кризи

"Коментарі" продовжують підбивати підсумки 2024 року – яким був цей рік для українців та українців. І треба сказати, що на думку наших співрозмовників 12 місяців, що минають, були непростими, повними як успіхів, так і невдач, які закладають фундамент на майбутнє.

Україна вистояла

Україна залишається функціональною країною із працюючими соціальними системами – медициною, освітою, пенсійним забезпеченням, державними інститутами, Збройними силами, економікою. І це незважаючи на повномасштабну війну з Росією, що триває вже третій рік.

"Україна продовжує залишатися функціонуючої державою, яка перебуває у тяжкій кризі, багато в чому через вторгнення РФ, але повноцінно функціональною державою", - наголошує директор Українського інституту політики Руслан Бортник.

Зміна політичного вектора – від війни до миру та оновлення влади

Наступним важливим підсумком 2024-го політичний експерт Олег Постернак назвав "Коментарі" повернення до порядку денного власне політики, яка раніше в умовах війни була великою розкішшю і дозволити собі її можуть лише глибоко демократичні народи. Виявляється, український народ один із таких. Як би інстинкт самозбереження та здорова самоцензура не зупиняла політиків та активних громадян від конфліктних комунікацій, рік виявився багатим на них, наголошує експерт.

"Головним політичним підсумком року я назвав би еволюцію публічної позиції Президента Зеленського та його Офісу щодо мирного треку з РФ. 2024 рік став роком більшої реалістичності оцінок і скромності очікувань, що раніше характеризуються мріями про беззаперечну перемогу, сподіваннями на контрнаступ і внутрішній колапс Росії", - зазначив Олег Постернак.

Солідарний у цьому питанні з колегою Руслан Бортник зазначив, що цього року більшість українців почали виступати за завершення війни та ведення переговорів. Хоча у 2022-2023 роках більшість жителів країни були за перемогу до переможного кінця.

Втома суспільства, розчарування ситуацією на фронті, вичерпання моральних, економічних, демографічних ресурсів веде до того, що суспільство виступає все більше за переговори. А це підштовхує державу до зміни політичного курсу"

І справді, експерти вбачають все більше ознак того, що зі вступом на пост президента США Дональда Трампа переговорний процес між Україною та Росією може активізуватися .

Як зазначає Руслан Бортник, у 2024 році чітко намітилася тенденція зміни політичних симпатій українців. Так, якщо у 2022-2023 роках безперечним національним лідером сприймався президент Володимир Зеленський, тепер на ці ролі висунулися скоріше бойові генерали – Валерій Залужний та Кирило Буданов.

"Все це дозволяє говорити про вибори, до яких наближають або підштовхують політичну систему, оскільки ні парламент, ні президент не відображають більшу частину суспільних настроїв", - резюмує співрозмовник "Коментарі".

Олег Постернак також зазначає зміну в політичній системі країни та зростання ймовірності проведення виборів та заміни влади. За його словами, зміна Головкому ВСУ в лютому стала передстартовим майданчиком для розмов про політичну амбіцію Валерія Залужного, який став послом України у Великій Британії, але з азартом поринув у активність (вихід книги, інтерв'ю провідним виданням, виступи на форумах тощо).

"Соціологічні дослідження фіксують становлення належного електорального рейтингу у колишнього Головкому, що стає певним чином викликом для Президента Зеленського та його оточення у реалізації стратегії переобрання", - наголошує Олег Постернак.

Посилення влади президента

Але незважаючи на зміну настроїв у суспільстві та падіння електоральних симпатій президента Володимира Зеленського, його владні позиції у 2024-му році лише зміцнювалися. Це й зміни у Збройних силах України, збереження впливу на парламент, переформатування уряду.

"Протягом року система досить серйозно змінилася у кадровому сенсі, і зміна послів наприкінці року стала просто своєрідною вишнею на торті", - зазначає Руслан Бортник.

Олег Постернак також наголосив на кадрових пертурбаціях у середовищі української влади, які супроводжували певні періоди у 2024-му році. Це оновлення Кабінету Міністрів, зміна генерального прокурора, скандали з депутатами Ради (Дмитрук, Тищенко тощо), очевидно, не додавали стабільної та стійкої позиції влади. Водночас у середовищі української влади сформувалася група професійних силовиків та менеджерів, які своєю активністю утримують авторитет державних інституцій в очах суспільства (наприклад, Буданов, Федоров, Малюк, Камишин).

ГУР МО та СБУ продовжує глибокі в тилу ворога акції, що супроводжуються суттєвою шкодою для ворога. "Оборонпром" України відзначений новими інноваційними здобутками (морські дрони, ракета-дрон "Паляниця", вітчизняні балістичні ракети тощо), що дозволяють частково перекрити очікування послаблення західної військово-технічної допомоги.

Курська операція – головний успіх на міжнародній арені

Також Олег Постернак особливо відзначив, як до лючового військово-політичного результату року стала трохи зухвала і досить розумна зі стратегічної точки зору Курська операція Сил Оборони України. Вперше з часів Другої світової війни іноземна армія зайшла на міжнародно визнану територію Росії та змогла взяти під контроль понад третину області.

"2024-го все більше фактів вказувало на цілеспрямоване та справедливе перенесення військових дій на територію Росії. Операція дозволила повернути значну кількість українських військовополонених, стала репутаційним ударом по російській армії та спецслужбам ворога, викликала певне замішання в середовищі російської еліти щодо стійкості путінської ідеології владарювання, підкосило імперський чад диктатора РФ, що метає бісер перед Китаєм і країнами. експерт.

Економічні підсумки – удар по бізнесу

В економічній сфері найбільш важливим підсумком 2024 року економічний експерт Данило Монін назвав зростання податків через законопроект №11416-д, що, на думку співрозмовника "Коментарі", є абсолютно невмотивованим рішенням.

"Гроші від зростання податків не були потрібні 2024-го, а на майбутній 2025-й Україна має гарантовані гроші від G 7 на суму 50 млрд дол., проте влада чомусь воліє намагатися обкласти податками малий бізнес і криптоактиви замість зниження видатків держбюджету . Наприклад, у вигляді банківської системи, яка заробляє до 200 млрд грн на держбюджеті через ОВДП. Це виглядає швидше, як спроба монополізувати інші канали руху грошей, щоб гроші були лише в банківській системі, і вони паразитували в ще більших обсягах", - говорить про негативну роль цього законопроекту наступного року співрозмовник "Коментарі".

Раніше "Коментарі" детальніше розглядали економічні підсумки 2024 року, які багато в чому можна назвати економічним дивом, особливо в період повномасштабної війни .